Skip to Content

AMÁLIE KOVÁŘOVÁ – režisérka

Amálie Kovářová (1992) vystudovala režii na FAMO v Písku. Po škole začala pracovat pro Akademii věd ČR, kde natáčela krátké dokumenty, reportáže a propagační spoty. Zájem o politiku ji přivedl ke spolupráci na projektu Názorování. V lednu 2018 začala natáčet svá první videa z demonstrací a následně objevila výzvu Chvilka pro Andreje. Napsala e-mail Mikuláši Minářovi, druhý den se setkali a Amálie se ještě tentýž den stala členkou nově vznikajícího hnutí Milion chvilek pro demokracii. Díky tomu se dostala do těsné blízkosti hlavních protagonistů a mohla nahlédnout do jádra hnutí a příběhů samotných iniciátorů. Na podzim roku 2022 se rozhodla ze spolku odejít, aby měla při dokončování tohoto filmu určitý odstup. Film byl vybrán do prestižního workshopu DOK.incubator, který jí umožnil konzultace se špičkovými odborníky z celého světa. Film Chvilky naděje je jejím celovečerním debutem.

JIŘÍ KONEČNÝ – producent

Jiří Konečný (1973) je filmový producent zaměřený na výrobu kvalitních filmů pro kina. Jeho filmy byly uvedeny na mnoha mezinárodních festivalech včetně Berlinale, Cannes nebo Benátek a získaly více než 100 ocenění. Devět jeho filmů bylo vybráno jako národní kandidáti na Oscara. Je členem Evropské filmové akademie (EFA), České filmové a televizní akademie (ČFTA) a Slovenské filmové a televizní akademie (SFTA). Je členem představenstva České asociace producentů v audiovizi (APA), členem prezidia České filmové a televizní akademie (ČFTA) a vyučuje na pražské FAMU. Mezi jeho filmy patří například Všechno bude, Staříci, Smolný pich aneb Pitomý porno, Každá minuta života, Hranice lásky, 107 matek nebo Tady Havel, slyšíte mě?

DAVID VOTAVA – střihač

David Votava vystudoval SPŠ ST Panská se zaměřením na obraz a zvuk. Střihu se profesionálně věnuje přes 15 let. Převážně pracuje na filmech, dokumentech, pořadech a seriálech pro přední české postprodukce a televize.

AURÉLIEN GUÉGAN – střihač

Po absolvování studia filozofie v Paříži (2003) Aurélien začal pracovat jako střihač reklam, hudebních videoklipů a různých krátkých formátů.
Po čase se začal věnovat hraným filmům (Rubber od Quentina Dupieuxa – 2011, premiéra na festivalu v Cannes) a dokumentu (Is the Man Who Is Tall Happy? o Noamu Chomském od Michela Gondryho – 2013, premiéra na Berlinale).
Za dvacet let sestříhal desítky filmů, od autorských dokumentů přes investigativní díla, hudební dokumenty (celovečerní film o Nicku Caveovi přijde v roce 2025), animované filmy (Zero Impunity bratří Bliesových, globální vyšetřování znásilnění jako válečné zbraně, oceněné v Annecy v roce 2019), společenské a historické příběhy (například Tiananmen, archivní seriál o čínském povstání Iana McMillana pro Arte, PBS a BBC).
V posledních letech sdílí své zkušenosti jako nezávislý konzultant pro střih filmů a seriálů a účastní se mezinárodních workshopů, jako jsou Dok Incubator (Česká republika), Rough Cut Services (Finsko), Steps (Jihoafrická republika).
V roce 2020 vyzkoušel také režii se svým prvním filmem pro Arte, Loud (2×60′), archivně zpracovanou esejí o kulturních a politických revoltách mládeže od poválečné éry. V roce 2024 dokončil portrét Brigitte Fontaineové, francouzské kontrakulturní ikony, Probudit živé, který získal několik ocenění.

ILONA POLANSKI – ilustrátorka

Ilona Polanski je polovinou ilustrátorského dua Tomski & Polanski, které založila v roce 2013 společně se svým kolegou Lukášem. Vytvořili si svůj zvláštní výtvarný jazyk, kterým s nadsázkou komentují společnost a povahové rysy. Při práci se často smějí a mají radost, když se baví ostatní. Najdete je na stránkách českých i evropských novin, časopisů nebo v knihách současných autorů. Ilona je výtvarnice s vášní pro baculaté postavy, protáhlé jezevčíky a výrazné barvy.
Je spoluzakladatelkou Asociace českých ilustrátorů, která formou rozhovorů a článků ukazuje současnou scénu české a slovenské ilustrace a pořádá vzdělávací workshopy.

ALIONA ŠAŠKOVÁ – animátorka

Aliona Šašková (Baranová) vystudovala animaci na UTB ve Zlíně. Její diplomový film Leaf měl premiéru na Berlinale Generation v roce 2020 a má za sebou více než 170 festivalových výběrů a řadu ocenění. Má dvě malé děti a snaží se sladit pracovní život, rodičovství a duševní zdraví.

JAROSLAV FRYŠ – zvuk

Jaroslav Fryš je zvukař, sound designér, muzikant a hasič. Jeho kariéra začala ozvučováním live koncertů a kulturních akcí. Po studiích nastoupil do České televize jako technik zvuku a postupně se propracoval až na pozici zvukaře -mixéra ve studiu Kavky Sound. Při práci vystudoval zvuk na FAMO v Písku, kde dnes příležitostně přednáší. Nyní se specializuje na zvukovou postprodukci, sound design a mix zvuku pro kina. Spolupracoval na desítkách filmů, dokumentů a pořadů. Např. Taxi 121 (2016), Grand Prix (2022), Arvéd (2022), Velký pán (2024), Stezka Českem (2024) atd.

JÁCHYM KOVÁŘ – skladatel

Jáchym Kovář je hudební skladatel se svým vlastním indie – popvým projektem Yasha 96. V současnosti působí v Berlíně, se inspiruje sugestivním písničkářským zvukem 90. let. Umně spojuje nostalgické vibrace této éry se svěžím a současným indiepopovým zvukem.
Jeho první album The Boy Who Came Here From The Dust označil rozhlasový pořad Reflector za jedno z nejlepších indie popových alb roku 2021. Yashovo další album FILIP je založeno na hlasových zápiscích Yashových přátel, nahraných v letech 2021 až 2023. Ty jsou hnacím motorem vyprávění alba a zachycují pocity lásky, smutku, pochybností o sobě samém a přijetí.
Yasha získal nominaci na Ceny České hudební akademie v kategorii Nejlepší nový umělec roku 2023. Kromě toho jeho album Filip získalo nominace na Ceny české hudební kritiky Apollo ve dvou kategoriích: Album roku 2023 a Singl roku.
„Hudba Yashy 96 je něžná a taneční zároveň… jeho písničky se vztyčí a strhnou vás,“ pochválil Christoph Scharag z RBB Radia Fritz.

JAKUB ROZENBERG SVOBODA – skladatel

Jakub Rozenberg Svoboda je hudební skladatel, producent a multi-instrumentalista, známý například z kapely MYDY či pod pseudonymem Nèro Scartch. Krom autorské hudby se věnuje také reklamní tvorbě a zvukovému inženýrství.

Se svou kapelou MYDY procestoval takřka celý svět, a to včetně USA, Jižní Koreje nebo legendárního festivalu Glastonbury, ale i v komerční tvorbě se těší úspěchům, jako například zlaté ocenění spotu „The Mumbai Mess,“ na ADC Creative Awards, kterému dělal sound design a výhra v Nespresso Talents 2020 pro krátký film Flubér, pro který skládal hudbu.

JONÁŠ KREJŠÍ – violoncello

Pavel Jonáš Krejčí se narodil v Londýně a vyrůstal v Praze. Studium violoncella zahájil u profesora Pražáka, studoval na Pražské konzervatoři a rok strávil v Londýně u Williama Pleetha. Získal stipendium na University of Southern California, kde studoval čtyři roky u Lynn Harrell. Během svého působení v Los Angeles vystupoval v Losangeleském filharmonickém institutu a v Newyorském smyčcovém orchestru.
Po ukončení studií se vrátil do Evropy. Jako člen nejprve Škampova kvarteta, poté Petersenova kvarteta a Schulhoffova kvarteta a v současnosti Pražákova kvarteta vystupoval na významných koncertních pódiích po celém světě, například v Carnegie Hall a Lincolnově centru v New Yorku, v Berlínské filharmonii, Musikvereinu a Konzerthausu ve Vídni, a byl rezidenčním umělcem v londýnské Wigmore Hall. Je prvním violoncellistou Vídeňského komorního orchestru a hrál s Vídeňskými filharmoniky. Vystupoval s umělci, jako jsou Francois Dumont, Boris Pergamenščikov, Lynn Harrell, Lars Vogt a další. Kromě toho vedl mistrovské kurzy na místech, jako je Královská hudební akademie v Londýně, konzervatoř Winterthur ve Švýcarsku, Hyogo Performing Arts Center v Japonsku a v USA.

ANTON EVDOSHENKO – kamera

Anton Evdoshenko je původem z Moskvy, Rusko. Po přestehováni do České republiky začal studovat Soukromou stredni školu umeni a managementu v oboru audiovizuálni tvorby a dále studoval obor kamera na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Pisku. Již při studiu na střední škole se začal podílet jako asistent kamery na řadě komerčních natáčení. Vedle toho se účastnil jako kameraman mnoha mezinárodního projektů.

ADAM ŠPALEK – kamera

Adam Špalek (1995) vystudoval kameru na FAMO v Písku. Po škole se začal věnovat natáčení reklamních spotů, hudebních klipů a televizních pořadů. Natočil třídílnou sérii Zvěd a spolupracoval na seriálu S Jakubem v Africe.

JAN VALIŠ – kamera

Jan Vališ je kameraman studující v pátém ročníku na FAMU, věnující se profesionálně kameře už od roku 2014. Během studia natočil několik snímků, mezi nimiž byl například film “Ještě Nespíš?” režiséra Davida Paynea, nominovaný na cenu Magnesia Český Lev za nejlepší studentský film, Animot, který byl v přehlídce Česká radost na MFDF Ji.Hlava 2021, nebo aktuálně film Kamenolom režiséra Josefa Švejdy, letos nominovaný v sekci Exprmntl.cz na MFDF. Mimo školu se věnuje reklamní a dokumentární tvorbě, jako kameraman a švenkr. Pracoval na dokumentárních projektech ve spolupráci s Českou televizí “Náš venkov” a “Identita – Příběh českého designu”. Mezi jeho komerční klienty se řadí Louis Vuitton, Samsung, Radegast, Pilsner Urquell a další. Nezahálí ani u nezávislých projektů, například filmem “Ramon” režiséra Michala Starého, se kterým zvítězil v roce 2021 na největším festivalu vertikálních filmů Vertifilms. Věnuje se také hudebním projektům, zejména videoklipům pod labelem ODDITY Records, na jehož založení se podílel a pod kterým vydal mnohé videoklipy.

JAN POUKAR – grafický vizuál

Je český výtvarník a grafik, který se od počátku své tvorby zaměřil především na filmový plakát. Od roku 2012 realizoval více než 130 plakátů k českým a slovenským filmům. Za vizuál k filmu Fotograf byl v roce 2015 poprvé nominován na Českého lva a v roce 2020, kromě další nominace za vizuál k filmu Havel, získal Českého lva za plakát k filmu Krajina ve stínu. V dalších letech následovaly nominace za filmy Moje slunce Maad nebo Hranice lásky. V roce 2024 získal spolu s Janem Kadlecem svého druhého Českého lva za vizuál k filmu Amerikánka. Kromě výtvarné činnosti také založil v roce 2014 neziskovou organizaci NÁROD POHASL, která iniciovala a podílela se na vzniku Památníku Jana Palacha v jeho rodném domě ve Všetatech, který byl otevřen v roce 2019.

PAVLA KLIMEŠOVÁ – koproducentka

Pavla Klimešová vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze a produkci na pražské FAMU. Jako producentka se podílela na filmech V SÍTI (2020, r. Barbora Chalupová & Vít Klusák), 13 MINUT (2021, r. Vít Klusák), ZÁKON LÁSKY (2021, r. Barbora Chalupová), TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO NÁS (2021, r. Jan Látal), CON SPIRO (2022, r. Barbora Chalupová) a VELKÉ NIC (2023, r. Vít Klusák & Marika Pecháčková).
Aktuálně připravuje celovečerní rodinný dobrodružný film STROJ NA KRÁSNÉ POČASÍ (r. Barbora Chalupová), semiautobiografický snímek THINKING DAVID (r. Šimon Holý) o coming outu židovského chlapce v Praze a krátký film CESTOVATEL (r. Veronika Jelšíková) s Jiřím Lábusem v hlavní roli, VR film MELODIE NEKLIDU (r. Ondřej Moravec) zaměřený na úzkost a nervozitu z vystupování a animovaný dokument V NITRU (r. Veronika Zúbek Kocourková) o duševním zdraví.
V roce 2019 založila produkční společnost Helium Film.

JAN SYRUČEK – koproducent

Honza pracuje jako nezávislý producent na poli evropských hraných a dokumentárních filmů. Absolvoval Katedru produkce FAMU a studoval také na Chapman University (USA) a London Film Academy (UK). Dlouhodobě také spolupracuje se Studiem BEEP, kde hledá nové projekty včetně mezinárodních koprodukcí. Jako producent pracoval na filmech Hello, Welcome (2023); A pak přišla láska… (2022) a jako ko-producent na snímcích My Father’s Prison (2023), The Ice That Still Supports Us (2023), Od marca do mája (2024) a další.
Od roku 2024 je aktivním členem Evropské filmové akademie.

KOPRODUCENTI

Pavla Klimešová, Jan Syruček – Helium Film

Petr Říha, Filip Havelka – FilmTeam

PARTNEŘI FILMU

Jan Barta, Martin Vohánka, Libor Winkler, Anna Šlapetová, Nadační fond BLÍŽKSOBĚ, SIKO KOUPELNY, a.s., Rýzner Family Foundation, Hana Michaliková

Štáb

Kamera: Amálie Kovářová
Druhá kamera: Anton Evdoshenko, Jan Vališ, Adam Špalek
Střih: Aurélien Guégan, David Votava
Hudba: Jáchym Kovář, Jakub Rozenberg Svoboda
Zvuk: Jaroslav Fryš, Ivan Horák
Dramaturgie: Ivo Bystřičan, Ondřej Moravec