INTRO
Co je to vlastně demokracie? Kdo byl první český aktivista? Je naše společnost opravdu rozdělená? A jakou roli hraje politický marketing ve veřejném prostoru? To vše jsou otázky, které si při natáčení nového filmu Chvilky naděje kladla režisérka Amálie Kovářová. Odpovědi se snaží najít s pomocí novinářů, politických marketérů a historiků v sedmidílné podcastové sérii.
CO JE TO DEMOKRACIE?
Co to vlastně demokracie znamená? Je to jen vláda lidu? Co ji ohrožuje a jak ji v dnešní době bránit?
O tom jsme se v první díle bavili s našimi hostkami Martinou Klicperovou-Baker, psycholožkou demokracie, která přednášela na Stanfordu a v San Diegu, a analytičkou Andreou Michalcovou, ředitelkou Centra pro informovanou společnost.
PRVNÍ ČESKÝ AKTIVISTA
Kde jsou kořeny českého aktivismu? Jak se měnil v průběhu let? A jakou roli v něm hrála média a politický kontext?
Ve druhé epizodě se bavíme o tom, kdo byl v Česku prvním aktivistou a jak se historicky vyvíjela občanská angažovanost. Našimi hosty jsou autoři podcastu Přepište dějiny – Martin Groman, novinář, publicista a odborník na historii médií, a Michal Stehlík, historik, který se zaměřuje na česko-slovenské vztahy a dějiny komunismu. Společně zkoumáme, kdo jako první v české historii bojoval za změnu a jaké paralely lze najít s dnešním světem.
BLBÁ NÁLADA?
Jaká je aktuální nálada ve společnosti? Co ji nejvíc ovlivňuje – politika, média, nebo ekonomická situace? A jakou roli v tom všem hrají novináři?
Hosty 3. dílu podcastu jsou Veronika Capáková, novinářka a spoluautorka projektu Novinářky bez přetvářky, a Robert Čásenský, šéfredaktor zpravodajského webu Seznam Zprávy. Společně rozebíráme, jak se měnila atmosféra ve společnosti od demonstrace na Letné 2019 po současnost a kam podle nich směřují média i veřejná debata.